W dzisiejszym wpisie omówimy sobie sposób konfiguracji menedżera plików Total Commander w taki sposób, aby był on jak najbardziej przyjazny osobie niewidomej. Mój sposób polega na zmianie kilku domyślnychustawień w celu poprawy responsywności i dostępności programu. Oczywiście, nie trzeba wykonywać wszystkich kroków gdyż program i bez nich jest świetnie dostępny, niemniej jednak jest to bardzo mocno zalecane. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie aby niektóre z prezentowanych tutaj rozwiązań działały, musicie mieć zakupioną pełną wersję programu. Pomimo, że trial jest w pełni funkcjonalne to okienko, które pojawia się przy każdym uruchomieniu sprawia, że dość mocno spada responsywność aplikacji. Zatem do dzieła!
1. Niechaj Total Commander czyta zaznaczenia na plikach
Wielu niewidomych użytkowników już na samym początku swojej przygody z TCMD natrafian a problem, gdzie stan zaznaczenia pliku lub katalogu nie jest odczytywany. Ów problem dotyczy użytkowników programu odczytu ekranu Non-Visual Desktop Access. Jednakże, naprawa tego problemu nie jest trudna. Najpierw musimy otworzyć program Total Commander. Gdy już znajdujemy się w jego głównym oknie, naciskamy strzałkę w prawo i wpisujemy następujący tekst:
%appdata%\ghisler\wincmd.ini
i potwierdzamy enterem. Tuż pod linijką „[Configuration]” dodajemy następujący tekst:
SelectionMarker=*
Zapisujemy plik i restartujemy TCMD. Teraz, jeżeli oznaczymy jakiś plik przed jego nazwą pojawi się symbol * (Gwiazdka). Oczywiście, zamiast symbolu gwiazdki możemy wpisać jakikolwiek ciąg znaków nie przekraczający siedmiu znaków, na przykład „zazn”.
2. A po cholerę niewidomemu splash screen?
Kto mnie zna ten wie, że program musi działać jak najszybciej, i nigdy nie pozwoliłbym sobie na ominięcie czy przeoczenie czegokolwiek, co wpłynęłoby pozytywnie na responsywność. Jedną z takich rzeczy jest na pewno ekran startowy TCMD, wyświetlający jakąś animację czy logo na starcie. Nie widzę potrzeby ani przydatności tego rozwiązania nawet dla osoby widzącej (no może to ja jestem głupi), toteż zaraz się go pozbędziemy. ABy tego dokonać najpierw musimy otworzyć plik wincmd.ini. Robiliśmy to już wcześniej. W głównym oknie Total Commandera najpierw wciskamy strzałkę w prawo, a potem wpisujemy:
%appdata%\ghisler\wincmd.ini
Pod linijką „[Configuration]” dopisujemy natomiast następującą linię:
StartScreen=0
Oczywiście restartujemy TC i odnotowujemy znaczne przyspieszenie następnego uruchomienia.
3. Minimalizacja zamiast zamykania
Menedżer plików to program, który towarzyszy nam na co dzień. Z tego względu fajnie byłoby, gdybyśmy mogli go mieć cały czas pod ręką, bez zbędnego zamykania a potem otwierania go. Total Commander oczywiście posiada taką możliwość. Można ją włączyć z poziomu GUI, ale przyznam się bez bicia że nie pamiętam, gdzie to się robiło. Toteż uciekniemy się do starego, dobrego pliku wincmd.ini. Otwieramy go sposobem podanym w poprzednich paragrafach i pod „[Configuration]” dopisujemy:
MinimizeOnClose=7
Restartujemy TC i gotowe! Opcja ta sprawi, że domyślny skrót ALT+F4 będzie minimalizował program, zamiast go zamykać. W celu pełnego zamknięcia programu będziemy od teraz korzystać z odpowiedniej opcji menu.
4. (Opcjonalne). Zezwolenie na uruchamianie tylko jednej instancji programu
Spotkałem się z głosami, że TC nie nadaje się do pracy na wielu plikach. Oj, nadaje się do tego stopnia, że wystarczy tylko jedna instancja programu na naszym komputerze aby wszystko przebiegało sprawnie i pomyślnie. Domyślnie TC można uruchamiać nieskończenie wielką liczbę razy, co mnie osobiście strasznie irytuję. Jeżeli wy też macie podobne odczucia, zapraszam do pliku wincmd.ini. Gdy już zostanie on otwarty w wiadomym miejscu dopiszcie następującą linię:
OnlyOnce=1
Dzięki temu otwarcie programu Total Commander zawsze będzie skutkowało przywróceniem istniejącej już instancji, co zaoszczędzi nam bólu głowy i innych dolegliwości związanych z bórdelem na pasku zadań.
5. Opcjonalne. A, oczywiście podmiana TC na explorera
Jeżeli też macie dosyć domyślnego, wbudowanego w Windowsa eksploratora plików zapraszam do skorzystania z poniższych skryptów. Są one przystosowane do używania na 64-bitowych systemach operacyjnych, jak i do domyślnego katalogu instalacyjnego Total Commandera w wersji 10. Jeżeli z jakichś przyczyn zainstalowaliście program w innym katalogu, to musicie go podmienić w skrypcie. Jak na razie jedynym sposobem cofnięcia tych zmian jest przywrócenie punktu przywracania systemu, toteż zalecam go utworzyć przed eksperymentowaniem. Wszystkie potrzebne pliki można pobrać stąd.
Podsumowanie
Oczywiście Total Commander to ogromny program, i ten śmieszny tekścik nawet nie zaczyna poruszać samego wierzchołka góry lodowej jego możliwości i funkcji. Niemniej jednak zdecydowanie pomoże on rozpocząć pracę z TCMD ludziom, którzy nigdy wcześniej nie mięli z tą aplikacją do czynienia. Total COmmanderowi zamierzam poświęcić dość wiele uwagi na tym blogu, wiec jeżeli macie jakieś pytania, sugestie czy prośby niezmiennie zapraszam do kontaktu.
wonderful put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t notice this. You should proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!
I like this website it’s a master piece! Glad I observed this ohttps://69v.topn google.Money from blog
Jak rozumiem te ustawienia selectionmarker i startscreen nie sądostępne z poziomu gui? Tak się z ciekawości pytam tylko.
I co z resztą tajemnic? Jak ustawić w końcu ludzkie przeglądanie kilku lub kilkunastu otworzonych folderóww totalu?
Dzięki. 🙂
Jasne, opiszę to w jednym z kolejnym wpisów. Oczywiście niezależnie od screenreadera.
bo to jest dla mnie prawdziwa wielozadaniowość a nie wtedy, kiedy muszę pamiętać, że muszę zrobić nową zakładkę na nowy folder jak chcę mieć go w osobnym miejscu.
oki, ten dodatek znam. pytanie co z resztą odpowiedzi. Wiem, że po zakładkach poruszamy się chyba ctrl+tab.
Procedura zakładam jest taka, że otwieram sobie te swoje 15 folderów i poruszam się ctrl+tab po nich i czyta mi nvda z dodatkiem ich nazwy
Ale ja często otwieram foldery z menu start i wyszukiwarki windows, fajnie by było, gdyby total ogarniał, że jak otwieram nowy folder, to nie ma zastępować jakiejś starej, otwartej tylko robić nową zakładkę z nowo otworzonego folderu
Mnie interesuje model korzystania podobny jak w exploratorze, zamiast alt tab może być ctrl+tab, ale reszta fajnie, gdyby została.
@ Papierek, jeśli używasz NVDA to jest dodatek Total Commander enhanced, on czyta tytuły zakładek. Niestety, dubluje też funkcję z najnowszego tc, tj. oznajmianie o lewym / prawym panelu, więc trzeba to sobie przeedytować.
No własnie, tytułów nie ma, jest totalcmd 10×60 nazwa użytkownika. Nazw folderównawet w tytule nie ma.
hej papierek,
dzięky, i tak w ogólę, podoba mi się to co piszesz.
teś jestem ciekawa, czy tak się da.
okey
SelectionMarker=*
zmieniłam na:
SelectionMarker=vybraté
i czyta mi to, super.
a z tym numerem 7 przy minimize będę się jeszcze bawić.
to zmień gwiazdkę na ciąg znaków
Nuno, opisz sensownie i wyczerpująco, jak mam pracować na 15 otwartych folderach na raz
ale najlepiej bez pierdzielenia w stylu lewe okno, prawe okno
chcę tak, jak w windows explorer a najlepiej podobnie, że między folderami poruszam się alt tabem.
skrut dowolny, mogą być te zakładki
alt tab to przykład, ale przeskakuje między folderami a on mi czyta ich nazwy
na tym mi zależy
A, no i w win explorer jak z wyszukiwarki systemowej otworzę nowy folder to już mam jakby nowe okno i chciałbym coś podobnego tu
no ja pod tąlinijkę text dodałam, ale kolega dj graco pisał coś o tym, że ma to config dopiero na końcu pliku.
coś chyba zrobiłam nie tak.
bo mimo że linijka:
SelectionMarker=*
jest, to jak na jakimś pliku wciskam spacje, to mi nie powie, że zosało to wybrane.
znaczy inaczej. muszę mieć cały czas włączoną interpunkcję, żebymi czytało gwiazdkę na początku.
kolejna rzecz tyczy się tego:
MinimizeOnClose=7
bo jak win + d wyjdę na pulpit, i wcisnę alt + tab, to widzę ten tc.a
ja myslałam, że on się gdzieś schowa, ale nie.
Bo pod tą linijką musisz doać tekst.
"Tuż pod linijką „[Configuration]” dodajemy następujący tekst:"
nuno jeżeli dobrze czytałam, to pisał, że pod linijka configuration.
a ja mam te linijke zaraz nagórze, a nie nadole.
ooooooooooooooo co ja tu widze?ide odrazu czytac i ustawiac.
Co do punktu 1 to mam następująccy problem.
Po otwarciu pliku wincmd.ini przechodzę ctrl+end w notatniku i dopisuję
SelectionMarker=*
Zapisuję plik.
Jak uruchamiam Totala to dziwię się czemu mi to nie działa. Wchodzę ponownie w plik konfigguracyjny tc i linijka została skasowana. I co ja mam teraz zrobić skoro program sam sobie kasuje linijkę z configu po uruchomieniu?